20 bz
Aktualności
Wtorek, 11 grudzień 2018 r.
11.09.2018
Nasze Święto... tym razem w garnizonie Morąg6 i 7 września 2018 roku odbyły się uroczystości z okazji Święta 2o Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej
 
 
 
 
 
 
 
6 września o godzinie 14 mszą świętą w Kościele Garnizonowym pw. św. Jana XXIII w Bartoszycach żołnierze i pracownicy wojska uczcili 24 rocznicę sformowania 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Modlitwę poprowadził , kapelan 20 BBZ ks. ppłk Marek Wojnowski. Bardzo ważnym elementem wszystkich uroczystości, również tym razem, było złożenie kwiatów i zapalnie zniczy pod tablicą upamiętniającą żołnierzy brygady poległych podczas misji w Afganistanie. Wiązanki złożyli dowództwo Brygady oraz delegacje samorządowe.

Złożenie wiązanki i zapalenie zniczy na grobie płk. Wiesława Zabielskiego, pierwszego dowódcy bartoszyckiej brygady, wpisało się na stałe w tradycję obchodów święta 20 Brygady Zmechanizowanej. Już o godzinie 8 następnego dnia  żołnierska delegacja udała się na grób żołnierza, dowódcy, kolegi na czele której stanął obecny Dowódca 20 BBZ Pan Pułkownik Jacek Ostrowski.
 
Kolejnym punktem uroczystości było przemieszczenie do garnizonu Morąg, gdzie w tym roku odbyły się główne uroczystości. Od godzin porannych w Parku Miejskim w Morągu odbywał się piknik militarny.
 
Złożenie meldunku dowódcy, płk. Jackowi Ostrowskiemu przez dowódcę uroczystości Szefa Sztabu płk. Dariusza Dróżdża, rozpoczęło uroczysty apel z okazji Święta 20 BBZ na placu w parku miejskim w Morągu. Podczas uroczystości zostały wręczone medale nadane przez Prezydenta RP oraz odznaczenia resortowe. Od kilku lat, w czasie świąt brygady wręczane zostają wyróżnienia szczególnie zasłużonym dla rozwoju jednostki ludzi czy instytucji. „Piechur 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej” to nie tylko statuetka i certyfikat to przyjaciel, lider, współtwórca nowoczesnej jednostki współpracujący z żołnierzami na co dzień, to jeden z nas! W tym roku uhonorowani zostali Państwo Grażyna i Tomasz Winieccy oraz odchodzący do rezerwy były Zastępca Dowódcy 20 BBZ Pan Pułkownik Wojciech Dobrzyń. Podniosłym elementem uroczystości było wyróżnienie Sygnetem 20 BBZ najbardziej zasłużonym żołnierzom 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.            

Dla uświetnienia tej ważnej uroczystości swój kunszt artystyczny przedstawił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Marynarki Wojennej dając wspaniały koncert.

Do zobaczenia za rok...Tym razem w Bartoszycach na 25-leciu powstania 20 Bartoszyckiej Brygady.
 
tekst: st.chor. Mikołaj Błogosławski

zdjęcia: st.sierż. Krzysztof Matczak

 

st.chor. Mikołaj Błogosławski